header-about

EECS Leadership 2016-2017

 

CSE Committees for AY '16 - '17
 
Executive Committee:  Wyatt Newman (2nd year of a 2 year appointment)
Undergraduate Studies Committee:  Vira Chankong (2nd year of a 2 year appointment)
Graduate Studies Committee:  Chris Papachristou (1st year of a 2 year appointment)
Research Committee:  Philip Feng (1st year of a 2 year appointment)
Appointments Committee:  Chris Zorman (1 year appointment)
Budget Committee:  Behnam Malakooti (1st year of a 2 year appointment)
 

EECS Curriculum Committees for AY '16 - '17

UG Committee: Vira Chankong (Chair),Wyatt Newman, Pan Li, Michael Lewicki
G Committee: Chris Papachristou (Chair), Pedram Mohseni, Mario Garcia-Sanz, Jing Li
 

EECS 500:  Mingguo Hong

 
Computer Science (CS) Advisor Assignment for AY ’16 – ‘17

 

Sophomore Advisors      
Soumya Ray (A-L) Computer Science Olin 516 sxr358
Andy Podgurski (M-Z) Computer Science Olin 510 hap
       
Junior Advisors      
Michael Rabinovich (A-L) Computer Science Olin 507 mxr136
Mehmet Koyuturk (M-Z) Computer Science Olin 512 mxk331
       
Senior Advisors      
Vincenzo Liberatore (A-L) Computer Science Glennan 517A vxl11
Jing Li (M-Z) Computer Science Olin 509 jxl175
       
B/MS Advisor      
Vincenzo Liberatore CS Glennan 517A vxl11
       
Minor Advisor      
Michael Lewicki CS Olin 508 msl88
       
Binary/Co-op Advisor      
Vincenzo Liberatore CS Glennan 517A vxl11
      

 

Electrical, Computer and Systems Engineering (ECSE) Advisor Assignments for AY ’16 – ‘17

 

Sophomore Advisors      
Cenk Cavusoglu Electrical Engineering Glennan 517C mcc14
Dan Saab Computer Engineering Glennan 515B dgs3
Sree Sreenath Systems & Control Olin 608 nxs6
       
Junior Advisors      
Pedram Mohseni Electrical Engineering Glennan 510 pxm89
Dan Saab Computer Engineering Glennan 515B dgs3
Mario Garcia-Sanz Systems & Control Olin 605 mgs78
       
Senior Advisors      
Chris Zorman Electrical Engineering Glennan 715 caz
Chris Papachristou Computer Engineering Glennan 509 cap2
Wei Lin Systems & Control Olin 607 wxl4
       
BS/MS Advisor      
Wyatt Newman ECSE Glennan 516A wsn
       
Co-op Advisors      
Philip Feng Electrical Engineering Glennan 715c pxf83
Dan Saab Computer Engineering Glennan 515b dgs3
Mario Garcia-Sanz Systems & Control Olin 605 mgs78
       
IEEE Advisor      
Chris Zorman ECSE Glennan 714 caz
       
Eta Kappa Nu Advisor      
Frank Merat ECSE Glennan 518 flm
       
First Year Advisors      
Greg Lee Electrical Engineering Glennan 516B gsl7
Dan Saab Computer Engineering Glennan 515B dgs3
Michael Lewicki Computer Science (BS & BA) Olin 508 msl88
Sree Sreenath Systems & Control Olin 608 nxs6
       
Minor Advisors      
Cenk Cavusoglu Electrical Engineering Glennan 517 mcc14
Chris Papachristou Computer Engineering Glennan 509 cap2
Michael Lewicki Computer Science (BS & BA) Olin 508 msl88
Sree Sreenath Systems & Control Olin 608 nxs6
       
Marc Buchner Gaming Olin 707 mxb11
       
Frank Merat Electronics Glennan 518 flm
       
Soumya Ray Artificial Intelligence Olin 516 sxr358

                  


    


 

EECS Committee Representatives

 

Graduate Committee:

Andy Podgurski (Computer Science)
Pedram Mohseni (Electrical Engineering)
Vira Chankong (Systems & Control Engineering)
Chris Papachristou (Computer Engineering)
 

Undergraduate Committee:

Michael Lewicki (Computer Science)
Cenk Cavusoglu (Electrical Engineering)
Marc Buchner (Systems & Control Engineering)
Swarup Bhunia (Computer Engineering)

ABET:

Tekin Ozsoyoglu and Michael Lewicki (Computer Science)
Frank Merat and Cenk Cavusoglu (Electrical Engineering)
Chris Papachristou and Swarup Bhunia (Computer Engineering)
Marc Buchner and Vira Chankong (Systems & Control Engineering)
Marc Buchner (overall)


Web:  Marc Buchner
 


 


 

Strategic Hiring Initiative Representatives

Human Health:  Pedram Mohseni, GQ Zhang
Energy:  Ken Loparo, Frank Merat
Advanced Materials:  Chris Zorman